Pénteken, azaz tegnap késő este látványos légkörfénysávok hullámoztak az égbolton, melyek a felhőtlen idő miatt remekül látszódtak a fényképezőgépek, s enyhén a témában rutinosnak számító (emberi) szemek számára is. A légkörfénylés nem ritka jelenség hazánk egén, ám ilyen erős, intenzív formában csak nagyon kevésszer jelentkezik. Színe lehet zöldes és pirosas is. Tegnap a piros árnyalatok domináltak órákon át. A jelenség érzékelhetőségét fokozta a pénteki hidegfront mögött érkező kristálytiszta levegő is.
A címfotón jól látható a szinte földöntúli látványt nyújtó struktúrája a légkörfénynek, míg szöveg alatti első "fotónkra" kattintva egy animáció töltődik be ahol az áramlása tekinthető meg.
MAGYARÁZAT
A légkörfény (angolul ismert neve airglow), a kb. 80-100km magasságban lévő gázoknak a sarki fénytől eltérő és bonyolultabb fénylése miatt alakul ki, ám a sarki fényekkel ellentétben ez a bolygónk teljes felszíne felett jelen van. A Nap extrém UV sugárzása (121 nm-10 nm) hatására a magaslégkörben lép fel gerjesztés, ez a bolygónk nappali oldalán a legerősebb, de valamennyire az éjjeli égboltra is jut belőle. A gerjesztett N és O atomok aztán ütköznek egymással s a termoszféra egyéb részecskéivel, majd az ütközések és az ekkor lejátszódó kémiai reakciók hatására lépnek alacsonyabb energiaszintre s bocsátanak ki fényt. Az oxigén 150-300km magasságban lévő fénylése okozza a piros színű légkörfényt. Az égboltfény erőssége is követi a napciklust, maximumkor erősödik fel. /Landy-Gyebnár Mónika/
Fotók és animáció: Pintér András -Mihályi
Több fotó: https://m.facebook.com/andraspinterphotography/
2016-12-03 02:00